Welcome to World Footy News Tuesday, July 27 2021 @ 02:46 pm ACST

Official results from Under 16s Division Two - Round Three

  • Monday, July 12 2010 @ 07:16 am ACST
  • Contributed by:
  • Views: 4,719
General News Last Saturday Division Two of the NAB AFL Under 16 Championships completed with Tasmania finishing top on 3 wins - 0 losses, followed by Queensland on 2 - 1, NSW/ACT on 2 - 1, the Northern Territory 1 - 2, South Pacific 1 - 2 and the World XVIII 0 - 3.

Kane Clark (from Lebanon, now living in NSW) was named the World XVIII's most valuable player and Fijian Dylan Wolfgramm was named best for the South Pacific.

Official results below...


Tasmania 11.10 (76) d Queensland 8.5 (53)

GOALS
Tas: Bayden Bryant 4, Cody Weedon 2, Jesse Lonergan, Mark Walsh, Bryden Goninon, Matthew Ling, Brennon Kendall
Qld: Alex Sexton 4, Daniel Brown 2, Tom Davidson, Shaun Crook

BEST
Tas: Jesse Lonergan, Jackson Thurlow, Mark Walsh, Henry Schade, Bayden Bryant, Bryden Goninon, Jody Reynolds, Kyle Turmine, Bryce Walsh
Qld: Alex Sexton, Daniel Brown, Michael Wyld, Brian Coleman-Broom, Andrew Boston, Jono Freeman


Northern Territory 18.8 (116) d South Pacific 12.4 (76)

GOALS
NT: Jed Anderson 5, Sam Autio 3, Matthew Cubis 2, Anthony Gugliotta 2, Joel Seden 2, Brett Rice 2, Louis Eggar, Ben Neade
South Pacific: Slim Collins 3, Donatello Moses 2, Soloman Loki, Dylan Wolfgramm, Simote Taunga, Kafoa Tuaefe, Aviata Siuta, Taniela Kilioni, John Ikupu

BEST
NT: Jed Anderson, Ben Neade, Braedon McLean, Matthew Cubis, Brett Rice, Michael Dunn
South Pacific: Dylan Wolfgramm, Greg Aki, Liam Ackland, John Ikupu, Theo Geruori, Peni Mahini


NSW/ACT 20.9 (129) d World XVIII 3.7 (25)

GOALS
NSW/ACT: Lonnie Hampton 4, Toby Blissett 2, Craig Moller 2, Ben Vile 2, Jackson Dwyer, Angus Locke, Thomas Hargreave, Zachary Hopper, Timothy Beckmans, Dean Robertson, Joe Redfern, Lachlan Harper, Curtis Slattery, Nick Cregan
World: Lucus Devincenzi, John Cubahiro, Prince Nematswerani

BEST
NSW/ACT: Lonnie Hampton, Ben Vile, Nick Cregan, Angus Locke, Craig Moller, Thomas Hargreave
World: Joseph Lo Buluk, Kane Clark, Sean O’Kennedy, Snera Boki, Prince Nematswerani, Garang Lual, Tumi Keitumetse, Mella Opiew, Jono Elliott, Reuben Riak


Most Valuable Players

NT: Matthew Cubis
NSW/ACT: Craig Moller
QLD: Alex Sexton
Tas: Henry Schade
World XVIII: Kane Clark
South Pacific: Dylan Wolfgramm

Alan McLean Medallist: Alex Sexton - Queensland